Czy w biurze potrzebna jest klimatyzacja?

Klimatyzacja w biurze nie jest już luksusem nie do osiągnięcia, ale powoli staje się standardem – mówi właściciel Klima Sky. Właściciele wielu firm doceniają komfort, jaki daje możliwość ochłodzenia miejsca w pracy w lenie, bardzo upalne dni oraz ogrzania go zimą. Okazuje się bowiem, że nowoczesny sprzęt wykorzystywany jest również w chłodniejsze dni. Zatem warto zadać sobie pytanie czy w biurze potrzebna jest klimatyzacja?

Klimatyzacja a obecne przepisy

Nowe przepisy prawa pracy mówią jednoznacznie, że w okresie letnich upałów pracodawca musi swoim pracownikom zapewnić luksus taki jak klimatyzacja. Ponadto warto pamiętać, że zwiększa to znacznie komfort miejsca pracy. Pracuje się o wiele przyjemniej, co doceniają również klienci odwiedzający daną firmę.

Klimatyzacja – dlaczego jest taka potrzebna?

Obecnie niemal w każdym biurze pracuje co najmniej kilka osób. Przestrzenie biurowe nie są duże, a dodatkowo zapełnione urządzeniami takimi jak drukarki, komputery czy niszczarki. Sprzęt tego rodzaju szybko się nagrzewa i emituje sporą ilość ciepła, co w okresie wiosenno-letnim dodatkowo podnosi temperaturę panującą w pomieszczeniu. Przebywanie w takim otoczeniu przez kilka godzin dzienne bywa prawdziwą katorgą, co oczywiście odbija się na wydajności i jakości pracy.

Nie można również nie docenić wpływu, jaki klimatyzacja ma na zdrowie pracowników. Regularnie konserwowana i utrzymywana w czystości skutecznie filtruje powietrze, oczyszczając je z różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów.

Klimatyzacja w praktyce

Człowiek w danym pomieszczeniu czuje się komfortowo tylko wówczas, gdy panuje w nim odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto znaczenie ma zapach, ilość tlenu oraz czystość powietrza. Okazuje się, że klimatyzacja spełnia wiele zadań. Przede wszystkim powinna utrzymywać powietrze w danym wnętrzu w takim stanie, aby jego czystość, wilgotność i temperatura mieściły się w określonych granicach. Dzisiaj zwykła wentylacja to za mało, w szczególności w czasie długotrwałych upałów.

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami coraz bardziej skomplikowanymi. Zapewniają one nie tylko schłodzenie, ale i utrzymanie właściwej wilgotności powietrza (osuszają go lub zwiększają jego wilgotność). Za sprawą efektywnych filtrów skutecznie oczyszczają powietrze z pyłków, alergenów i zapachów różnego rodzaju.

Jak działa klimatyzacja w biurze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób działa zamontowana w biurze klimatyzacja. Okazuje się, że zasada działania klimatyzatora jest bardzo prosta. Jedna jego część z parownikiem wciąga bowiem ciepłe powietrze z otoczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga ze sprężarką i skraplaczem pobiera powietrze, aby schłodzić gaz znajdujący się w klimatyzatorze i wypuścić go na zewnątrz. W ten sposób można w zależności od aktualnych potrzeb uzyskać czynnik gorący lub zimny. W przypadku większości urządzeń można dowolnie ustawić tryb pracy dla wymiennika zewnętrznego i wewnętrznego. Dlatego klimatyzacja może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać dane pomieszczenie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *