Po ilu latach niszczymy dokumenty?

Niszczenie dokumentów jest koniecznością. Jeśli nie będziemy tego robić, zaleje nas wielka ilość starych rachunków, faktur, druków, wyciągów z banków i paragonów z zakupów. Zanim zabierzemy się za generalne porządki, które są koniecznością, musimy sprawdzić, po ilu latach można je wyrzucić.

Niszczenie dokumentów bankowych

W obecnych czasach z pewnością większość osób dorosłych ma rachunki bankowe. Wiąże się to z dużą liczbą otrzymywanych z banku dokumentów. Wyciągi z konta często otrzymujemy drogą elektroniczną, ale pozostają jeszcze umowy kredytu, potwierdzenia zamknięcia karty kredytowej itp. Zachowajmy je do czasu, aż spłacimy zadłużenie i otrzymamy zaświadczenie o zamknięciu kredytu. Wprawdzie takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale gdyby pojawiły się jakieś niejasności co do spłaty, będziemy mieć pisemne potwierdzenie. Niszczenie dokumentów potwierdzających, że korzystamy z pewnych usług nie jest rozsądne. Lepiej je zostawić, by w razie konieczności móc sprawdzić szczegółowe warunki umowy. Zostawmy również polisy ubezpieczeniowe dotyczące mieszkania, a także obowiązkowego OC. Wprawdzie firmy mają bazy danych, ale lepiej mieć umowę. Zostawmy także rachunki za droższy produkt objęty gwarancją. Pamiętajmy, by do dokumentu gwarancyjnego dołączyć rachunek, który warto skserować (tusz blaknie, a data zakupu musi być widoczna).

Czy można zniszczyć dokumenty potwierdzające płatność?

Niszczenie dokumentów, które potwierdzają, że opłaciliśmy rachunek nie jest rozsądne. Jest małe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, ale płatność może zaginąć w odmętach transakcji bankowych i usługodawca będzie żądał potwierdzenia wpłaty. Jeśli opłacamy rachunki korzystając z konta w bankowości elektronicznej, koniecznie zapiszmy potwierdzenia przelewu na dysku komputera. Dodajmy adnotacje o tym, o jaki rachunek chodzi. W ten sposób oszczędzimy miejsce i nie będziemy produkować kolejnych papierów. Absolutnie nie wchodzi w grę niszczenie dokumentów potwierdzających wpłatę w kasie.

niszczenie dokumentow

Dokumenty, których nie wolno wyrzucać

Nigdy nie wyrzucajmy aktów stanu cywilnego. Załóżmy specjalny skoroszyt, w którym będziemy przechowywać akty urodzenia i ślubu, metrykę chrztu, świadectwo bierzmowania, akty zgonu osób z najbliższej rodziny oraz orzeczenie o rozwodzie. Wydawanie odpisów tych druków zazwyczaj jest płatne, więc lepiej mieć je w domu. Jeśli mamy dzieci, koniecznie przechowajmy akt urodzenia i chrztu pociechy. Jeśli wpadliśmy w amok niszczenia dokumentów, uważajmy, by nie wyrzucić dokumentów świadczących o zdobytym wykształceniu (świadectwa, dyplomy, zaświadczenia) oraz druków związanych z naszą drogą zawodową. Zachowajmy również dokumenty świadczące o tym, jak długo pracowaliśmy w danym miejscu. Odłóżmy także dokumenty majątkowe, czyli akty kupna lub sprzedaży nieruchomości, przydziały mieszkań, a także polisy ubezpieczeniowe.

Niszczenie dokumentów, które nie są potrzebne, jest konieczne, jeśli chcemy w domu zachować porządek. To, co trzeba przechowywać, włóżmy do teczek i kartonów. Porządek w dokumentach dobrze świadczy o gospodyni czy gospodarzu domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *