Taśmy pakowe, akryl czy kauczuk?

Przemysł transportowy nie mógłby się obecnie obejść bez taśm pakowych. To właśnie one służą za jedno z podstawowych zabezpieczeń przesyłanych paczek, a także stanowią ochronę przed niepożądanym otwarciem. Taśmy mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, są także odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Taśmy pakowe akrylowe

Na naszym rynku najczęściej sprzedawane są taśmy akrylowe. Charakteryzują się one stosunkowo dużą wytrzymałością, a jednocześnie ich dużą zaletą jest niska cena. Mówiąc o taśmach akrylowych ma się na myśli rodzaj zastosowanego kleju. Wodny klej akrylowy bardzo dobrze się sprawdza na powierzchniach gładkich i śliskich, czyli przede wszystkim materiałach wykorzystywanych na opakowania. Taśmy pakowe akrylowe nadają się więc do klejenia papieru, tektury czy folii, zarówno na paczkach jak i paletach. Pomimo tego, że ten rodzaj taśm używa się na gorszy jakościowo, to obecnie mają one coraz lepsze parametry. Sam klej jest odporny na promieniowanie UV i starzenie, może być używany w temperaturze od -10’C do 50’C, chociaż najlepiej sprawdza się w temperaturach dodatnich. Jednocześnie z taśmami pakowymi z tej rodziny należy uważać na wilgoć, na którą nie są zbyt odporne.

Taśmy pakowe kauczukowe

Kauczuk syntetyczny posiada znacznie lepsze właściwości klejące niż akryl, dlatego też jest on wykorzystywany przy drugim rodzaju taśm pakunkowych, czyli tak zwanych hot-melt. Taśmy te są niewiele droższe od akrylowych, natomiast ich parametry są znacznie wyższe. Dobrze przylegają do klejonych powierzchni, są odporne na wilgoć i niższe temperatury. Ze względu na swoje właściwości mogą być używane do zabezpieczenia większych kartonów i pudeł, bez ryzyka, że te się rozpadną w podróży. Taśmy te są najbardziej uniwersalne, zachowują też najlepszy stosunek jakości do ceny. Najwyższą półkę tego typu produktów stanowią taśmy solventowe. W ich przypadku do produkcji kleju używany jest naturalny kauczuk z dodatkiem żywic, co zapewnia jego ponadprzeciętne właściwości. Taśmy z takim klejem można używać już w temperaturach około -20’C, są odporne na wilgoć i doskonale przylegają do większości powierzchni.

Jaką taśmę wybrać

Tak szeroki wybór taśm pakowych sprawia, że klienci często mają problemy z ich wyborem. Dużo zależy od tego, do jakich celów ma być dana taśma używana. Jeśli głównie w pracach biurowych czy do sporadycznego wysłania jakiejś paczki, to w zupełności wystarczą zwykłe taśmy akrylowe. Jeśli pakowania będzie więcej, to lepiej pomyśleć o lepszym rozwiązaniu, a takim niewątpliwie będą taśmy pakowe Hot Melt. Czy warto płacić najwięcej za taśmę solventową – to już każdy musi sam zdecydować, faktem jest, że ten rodzaj taśm posiada najlepsze parametry. Trzeba też pamiętać o tym, że jakość poszczególnych taśm w znacznej mierze zależy od producenta. Najtańsze produkty, nawet jeśli teoretycznie posiadają klej kauczukowy, będą się szybko odklejały, i zamiast się oszczędzić, to poniesie się wyższe koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie kilku różnych rodzajów taśm i wybranie takiej, która najlepiej się sprawdzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *