Wady i zalety programów dla biur rachunkowych

Specjalistyczne oprogramowanie dla biur rachunkowych z pewnością usprawni pracę. Z jego pomocą wprowadzanie danych do systemu odbywa się znacznie szybciej, ponadto niektóre operacje można wykonywać w sposób seryjny. Jakie minusy skrywają się za tego typu rozwiązaniami? Czy liczba zalet przeważa na korzyść takich programów?

Zalety programów dla biur rachunkowych

Programy dedykowane biurom rachunkowym pozwalają sprawniej prowadzić księgowość, gdyż wszystko odbywa się online. Łatwiejsze staje się prowadzenie kadr, płac, generowanie rachunków, kontaktowanie się z poszczególnymi klientami, niekiedy nawet wysyłanie e-Deklaracji do systemu czy utworzenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Zwykle wystarczy zainstalowanie takiego programu na swoim komputerze i zalogowanie się, by móc korzystać ze wszystkich dostępnych opcji. Wymagania oprogramowania nie są przeważnie zbyt duże, dlatego wszystko działa płynnie i nie zacina się. Większość programów dla biur rachunkowych charakteryzuje się również łatwością wdrożenia. Od razu po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do wszystkich opcji czy baz danych, nie potrzebna jest instalacja żadnych dodatków czy sterowników.

Co więcej, wystawiane przez obsługiwanych klientów faktury mogą być przez program od razu księgowane, a to oznacza dużą oszczędność czasu, niekiedy również nerwów. Poza tym możliwe jest zrealizowanie w tym samym czasie kilku operacji dla różnych klientów, takich jak wyliczenie podatków czy składek ZUS.

Oprogramowanie działa w oparciu o obowiązujące przepisy, a w razie pojawienia się nowelizacji, dostępne funkcje są szybko aktualizowane. Najważniejsze jest jednak to, że dane osobowe wszystkich pracowników i klientów są całkowicie bezpieczne – przechowywane są zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie danych osobowych.

Jakie są wady programów dla biur rachunkowych?

Oprogramowanie dla biur rachunkowych ma wiele zalet, ale nie należy również zapominać o jego wadach. Do nich zalicza się między innymi konieczność instalacji na komputerze. Czasami zajmuje to sporo czasu, a ponadto program może wymagać dużej ilości wolnego miejsca na dysku (co w przypadku starych komputerów jest bardzo dużym problemem).

Nie wszyscy pracownicy są też przekonani do tak zaawansowanych programów, zwłaszcza ci w starszym wieku. Często obawiają się, że nie poradzą sobie z obsługą skomplikowanego oprogramowania lub zajmie im to zbyt wiele czasu. Przekonanie o zaletach omawianych programów może więc być czasochłonne i dość problematyczne.

Jednak najczęściej wymienianą wadą programów dla biur rachunkowych jest to, że sporo kosztują. Darmowe oprogramowania są często mało funkcjonalne i nie do końca bezpieczne. Dlatego chcąc zadbać o zgromadzone dane, najlepiej zdecydować się na płatną aplikację, której koszt może przekraczać nawet 1000-2000 zł (w zależności od wielkości biura i liczby zaawansowanych opcji). Choć bez wątpienia specjalny program wydaje się w wielu biurach niezbędny i niezastąpiony, to jego cena dla niektórych może być zbyt wygórowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *