Skip to content
Menu
Kari-mobli.pl
  • ABC Firmy
  • Bezpieczeństwo
  • Warto wiedzieć
  • Wiedza i nauka
Kari-mobli.pl
prezes za biurkiem

Zabezpieczenie kredytu w czasie koronawirusa

Napisano dnia 15 lipca 20205 sierpnia 2020
  • Odroczenia
  • Zabezpieczenia osobiste
  • Zabezpieczenia rzeczowe

Wiele osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw korzysta z kredytów. To oczywiste! Kredyty pomagają utrzymać płynność finansową, nawet w najtrudniejszych czasach. Przykładem takich czasów może być pandemia koronawirusa, której skali właściwie nikt nie przewidział. Jak wygląda zabezpieczenie kredytu w tym trudnym czasie?

Odroczenia

Wiele banków zaproponowało swoim klientom odroczenie spłat. Nie jest to typowe zabezpieczenie kredytu jak inne opisane w poradniku Nestbanku na https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/poradniki/najpopularniejsze-formy-zabezpieczenia-kredytu-fir, ale może pomóc wybrnąć z tej ciężkiej sytuacji, jaką jest nagłe pozbawienie źródła dochodów. Nie ulega wątpliwości, że jest to wyciągnięta dłoń do tych wszystkich, którzy mogą mieć kłopoty ze spłatą już zaciągniętych kredytów. Warto jednak skupić się też na tym, co banki oferują osobom dopiero ubiegającym się o kredyt.

Zabezpieczenia osobiste

Stopy procentowe są rekordowo niskie. Mogłoby wydawać się, więc że jest to doskonały czas na zaciąganie kredytów np. hipotecznych. W rzeczywistości tak nie jest, bo banki zaostrzyły zasady przyznawania kredytów i otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej nie jest proste. Przede wszystkim banki wymagają zabezpieczenia kredytu. Ma ono zmniejszyć ryzyko tego, że kredytobiorca nie spłaci wszystkich rat – czyli łącznie długu, prowizji oraz odsetek. Bank chcąc mieć pewność, że jego pieniądze są bezpieczne musi upewnić się, ze kredytobiorca jest wypłacalny. Bardzo popularne zwłaszcza w przypadku nowych firm i osób bez historii kredytowej jest zabezpieczenie osobiste. Zgodnie z nim kredytobiorca odpowiada za spłatę kredytu stawiając na szali cały swój majątek – ten posiadany w momencie zaciągania kredytu oraz ten, który zgromadzi do momentu jego spłaty. Zabezpieczeniami osobistymi są: weksel in blanco, poręczenie wekslowe (awal), gwarancje bankowe, przelew wierzytelności, pełnomocnictwo i przystąpienie do długu kredytowego.

Zobacz również  Po ilu latach niszczymy dokumenty?

Zabezpieczenia rzeczowe

To drugi rodzaj zabezpieczeń kredytowych. Jest bardzo popularny zwłaszcza w przypadku zaciągania kredytów na zakup nieruchomości. Odpowiedzialność kredytobiorcy w tym wypadku ogranicza się do konkretnych składników jego majątku. Najpopularniejsze formy zabezpieczenia rzeczowego to: zastaw ogólny, hipoteka, kaucja, blokada środków na rachunku bankowym, przywłaszczenie na zabezpieczenie. Każdy z tych rodzajów zabezpieczenie polega na czymś innym. Najbardziej znana jest jednak hipoteka. Polega ona na tym, że nieruchomość zostaje obciążona i wierzyciel może domagać się zaspokojenia swoich roszczeń, niezależnie od tego, czyją własnością stanie się nieruchomość. Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzać księgi wieczyste jeszcze przed zakupem nieruchomości. W przeciwnym wypadku ryzykujemy zakup nieruchomości, która w rzeczywistości jest własnością banku. Wiele osób dało się wprowadzić w taki błąd, więc powszechna jest już wiedza, że zapisy w księgach wieczystych powinno się sprawdzić dla pewności dwa razy. Wierzyciel ma prawo upomnieć się o nieruchomość, jeśli kredytobiorca nie spłaca długu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Skąd przychodzą ciuchy zamawiane online?
  • Jak pisać teksty reklamowe?
  • Jakich kopert potrzebujesz do wysyłania dokumentów?
  • Porównanie kont bankowych dla przedsiębiorców
  • Logistyka w branży automotive

Najnowsze komentarze

    Luty 2021
    P W Ś C P S N
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    « Sty    
    ©2021 Kari-mobli.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress